Jak to všechno začalo | POLSTRIN DESIGN

Jak to všechno začalo

60. výročí je dobrým důvodem ohlédnout se zpět, zavzpomínat a zhodnotit dosavadní práci. Rok 1957 je významným milníkem, kdy byla dostavěna budova, ve které sídlí nynější společnost POLSTRIN a kdy byla zahájena výroba čalouněného nábytku. Budova se stala sídlem družstva čalouníků a sedlářů KVALITA, později přejmenovaná na DŘEVOTVAR. Od tohoto data počítáme vznik tradice čalounického řemesla v královéhradeckém kraji, ale vše začalo vlastně o trochu dříve. 

Karel Pacák st. v roce 1958 se svým mistrem

Spojnicí mezi totalitním režimem, tehdejším výrobním družstvem DŘEVOTVAR a novodobou historií společnosti POLSTRIN DESIGN je Karel Pacák st.. Zakladatel firmy POLSTRIN DESIGN pochází z rodiny třebechovického podnikatele, jehož firma na brašnářské a kožené zboží byla v roce 1948 znárodněná. Nástup komunistického režimu jakoby formoval jeho profesní osud, začal vyloučením z gymnázia a nástupem na učební obor čalouník, který úspěšně ukončil v roce 1952. Později si doplnil vzdělání externím studiem Střední ekonomické školy v Hradci Králové a Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze. Do tehdejšího družstva DŘEVOTVAR nastoupil v roce 1958 jako dělník-čalouník, poté vystřídal několik funkcí od vedoucího skladu materiálů, technologa výroby po výrobního dispečera. 

 

Navštívenka továrny na kožené zboží otce Karla Pacáka st.

Podle jeho návrhů vnikla řada inovativních a úspěšných výrobků. Například křeslo Siesta z roku 1970, kde jako první u nás byla použita nová technologie výroby – vypěnovaní polyuretanové suroviny v laminátové formě.  Velký úspěch také sklidily v devadesátých letech variabilní sedací souprava Granada a souprava Klasik, jejichž tvary si mnozí z nás dodnes pamatují ze svých obývacích pokojů.

Křeslo Siesta a sedací souprava Klasik

Po roce 1989 bylo nutné rozhodnout o další budoucnosti družstva, které mělo 560 členů. Hlavím iniciátorem byl právě Karel Pacák st., který vedl zásadní schůzi o obnovení původního družstva KVALITA a o způsobu rozdělení majetku. Nakonec bylo družstvo v roce 1993 transformováno na společnost POLSTRIN DESIGN s.r.o. a do vývoje a obchodu se zapojuje Karel Pacák ml..

Projev Karala Pacáka st. na rozhodující schůzi o budoucnosti družstva

Firma musela ve svých začátcích překonávat těžké překážky. "Sehnat mistry řemeslníky byl už tehdy oříšek (natož dnes). Šicí stroje byly zastaralé, převládalo ruční šití přímo na výrobku, stříhalo se dle šablon a zakreslených tvarů křídou na potahu. Úžasný pokrok nastal při zavedení moderních střihacích a šicích strojů, nejen z hlediska výtěžnosti materiálu, ale v přesnosti a kvalitě výsledné práce. Když jsme výrobu obnovovali, nebyl vůbec výběr dodavatelů s látkami. Ani v kůžích to nebylo lepší. Na prvních zahraničních veletrzích jsme poprvé viděli, jaká kvalita kůží pro naši branži vůbec existuje. Zajímali jsme se, co je nového ve světě, jezdili na veletrhy a mě těšilo, že jsem mohl být při tom a vidět, jak se vše rychle mění. Jsem hrdý na to, že nás dnes porovnávají s evropskou špičkou, že lpíme stále na kvalitě a podílu ruční práce a že se řadíme mezi inovativní firmy v oboru.“ vzpomíná Karel Pacák st.

Dnes v rodinné firmě pracují tři generace, v roce 2011 se do vedení společnosti zapojil Ondřej Pacák a o pět let později jeho bratr David.

 Tři generace rodiny Pacákových

 

 

Máte dotaz? Využijte níže uvedený online formulář.

Uvedené osobní údaje zpracováváme za účelem zaslání odpovědi na Váš dotaz. Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Informace o zpracování a účelu zpracování osobních údajů naleznete v sekci ochrana osobních údajů.