Jak si správně vybrat sedací soupravu? část III. | POLSTRIN DESIGN

Jak si správně vybrat sedací soupravu? část III.

Ve třetím dílu našeho seriálu se budeme věnovat  poslednímu ladění vzhledu sedací soupravy a začlenění do interiéru. 

Potahový materiál 

je alfou-omegou každého sedacího nábytku, ovlivňuje jeho konečný vzhled. Dokáže se přizpůsobit stylu a vkusu majitele. Může ovlivnit i jeho pocitovou tuhost.  Při výběru potahového materiálu na čalouněný nábytek zvažte, kdo všechno ho bude užívat. Jak velké je riziko, že se ušpiní nebo poničí. Pokud máte malé děti a domácí zvířata, určitě je vhodné volit materiály s vyšší odolností, otěruvzdorností nebo úpravou usnadňující čištění. U domácích zvířat jako jsou kočky nebo menší psi a je problematické jim zabránit styku s vaším křeslem či sedačkou, určitě raději zvolte netkaný materiál, kde nehrozí zatržení/ vytažení vláken nebo jejich přetržení. 

 Dvě varianty sedací soupravy Tiber - látka vs. přírodní useň

Textilie

Potahové textilie nabízejí širokou paletu stylů, barev, vzorů i struktur. Mohou být opatřeny technologiemi umožňující snadnou údržbu. Dají se navzájem dobře kombinovat. V interiéru působí útulně.

Vlastnosti textilních potahových materiálů jsou ovlivněny jejich složením. Při výběru dbejte na dostatečnou gramáž.  Jak hodně je látka světlostálá nebo jestli látka může časem žmolkovat. Důležitým faktorem je hodnota otěruvzdornosti (označována jako test Martindale), která udává počet otáček naměřených při prodření. Čím vyšší hodnota, tím lepší vlastnosti látka vykazuje. Více se dozvíte zde.

Přírodní useň

Kůže je velmi odolný materiál, pokud se o něj budete dobře starat, poslouží vám mnoho let. Před nákupem koženého sedacího nábytku rozhodně doporučujeme nejdříve získat ty nejlepší informace a mít jasnou představu, co od svého potahového materiálu očekávám. Můžete totiž vybírat ze tří druhů přírodních usní – pigmentové, semianilinové a anilinové. Každá tato kategorie má svá specifika, záleží na míře opracování jejího povrchu. Můžete zjistit, že kůže nemusí vždy studit a naopak může být velmi příjemná. Jak hodně je opracovaný svrchní líc kůže má významný vliv na údržbu, komfort a zachování jejich přírodních znaků. Podrobněji jsme se jednotlivým kategoriím usní věnovali zde.

Mnozí zákazníci mají jasno již od začátku, jestli zvolí přírodní useň nebo textilii. Důležitým parametrem při rozhodování  může být cena, nábytek potažený usní je finančně mnohem nákladnější. 

Struktura

Výběr potahového materiálu může být velmi subjektivní záležitostí. Při rozhodování je dobré si nejprve vyzkoušet různé druhy struktur potahových materiálů tzv. na vlastní kůži. Jednoduše si je osedět. Zjistit, co je mi příjemné na omak, na čem se budu cítit dobře. 

Struktura materiálu může ovlivnit celkový dojem. Na některé typy sedacích souprav se hodí spíše tužší a hladší materiály. Jiným zase sluší ležérnost poddajných a měkkých látek.  Výsledný výběr je mnohdy otázkou osobitého vkusu a vlastní preference.

Barva a vzor

Na dvojkřesla a solitérní kusy nábytku lze použít výraznější vzor a barvu. Menší kusy nábytku ve výraznějších materiálech se stávají dominantou interiéru, rozzáří ho a dodají mu styl. Větší sedací soupravy doporučujeme volit raději jednobarevné a oživit je spíše dekorativními polštářky různých vzorů a barev. Ani zde to ale není dogma, striktní pravidla neexistují. Pokud chcete, aby sedací souprava udávala tón celému interiéru, vyberte výraznou barvu. Nebo naopak barvu neutrální (šedá, hnědá, béžová, černá) a barevný akcent vytvořte pomocí dekorativních polštářů a kusového koberce, které snadno vyměníte například podle své momentální nálady nebo sezóny. 

Desatero rad správného výběru potahového materiálu a jeho údržbu najdete zde.

 

Podnoží

Podnoží sedací soupravy může být tvarově přizpůsobeno stylu, ve kterém máte zařízený interiér. Bukové nohy mohou být namořeny do různých odstínů nebo lze využít krásu přírodního dubu. Z kovových variant je to potom chrom, broušená nerez nebo komaxitové nástřiky. Podnoží se dá sladit s materiálem konferenčního stolku i křesla.  „Nohy“ jsou důležitou a výraznou součástí čalouněného nábytku, kromě estetické funkce může mít i funkci praktickou. Zvolíme-li totiž podnoží vyšší, zvýšíme tím u některých typů sedacích souprav  i výšku sedu, což nám umožní pohodlněji a lépe vstávat. Vyšší podnoží dělá také sedačku opticky lehčí a majitelé robotických vysavačů ocení, že i pod ní budou mít uklizeno. 

Dekorace a doplňky

Praktickým doplňkem, který násobí dojem útulnosti, jsou dekorační polštářky. Ty se mohou vzájemně barevně doplňovat. Hravě a příjemně vypadají kombinace různých struktur, velikostí i barev, které k sobě ale svým způsobem ladí.  

Neodmyslitelným parťákem sedací soupravy je kusový koberec. Pokud si nevíte rady, jakou velikost vybrat, navštivte blog interiérového studia Ambience Design

Praktičnost čalouněnému nábytku dodají různé funkční doplňky, které pomohou zvýšit komfort jeho užívání. Podhlavník pomůže zvýšit opěrnou část, taburet ulevit unaveným nohám nebo díky němu rozšíříte ložnou plochu sedací soupravy. Nerezové tácy ochrání područky před ušpiněním a ke každé sedačce či křeslu patří pořádná denní deka.

Kombinace požadavků, vkusu, osobního přístupu a dalších prvků, kterým jsme se věnovali v našem třídílném seriálu, jsou ingredience, které vytvoří jedinečný kus nábytku.  Jeho výběr může být dlouhodobý proces, ve kterém chceme být vaším průvodcem a rádcem.

Sedací souprava Tiber pokaždé jinak