Kůže nebo useň | POLSTRIN DESIGN

Kůže nebo useň


Vlastně to zas tak složitá otázka není. Kůže je surovina, ze které zpracováním vzniká materiál useň k dalšímu použití. Nábytkářská useň se na základě způsobu zpracování tzv. činění dělí na anilinovou, semianilinovou a pigmentovou. 

Pro správný výběr je dobré pochopit rozdíly mezi jednotlivými druhy usní. Každá může vyhovovat jiným požadavkům a potřebám.

  

Anilinová useň

U anilinové usně je zachován její přírodní charakter v největší možné míře. Líc usně není téměř korigován, její vzhled není jednotný, mohou být viditelné vrásky, jizvy, stopy po bodnutí hmyzem, apod. Přirozenost a osobitá znamení vypráví životní příběh zvířete a dokazují, že jde o kůži pravou, která je originálním dílem.

K probarvení kůže se používá transparentní vodou ředitelná anilinová barva, na její povrch se neaplikuje žádná pigmentová vrstva, která by ho chránila. Póry jsou tedy otevřené, useň dýchá, proto má stále příjemnou teplotu okolí a nabízí nesrovnatelně příjemné pohodlí při sezení. Je ale více náchylná ke znečištění.

Anilinové usně jsou velmi atraktivní díky hebkosti, jemnosti a až sametovému povrchu, které zvyšují komfort při užívání sedacího nábytku. Povrchy některých druhů anilinových usní mohou být ošetřeny přípravkem na bázi vosku, který zajistí krátkodobou odolnost proti vodě. Nábytek v anilinové usni rychleji reaguje na vlivy světelného záření a získává časem a užíváním patinu, která podtrhne její přirozenou krásnu.

Nubuk

Nubuk patří do kategorie anilinových usní. Rozdíl je v povrchové úpravě, kdy se líc u nubuku dokončuje broušením, čímž se docílí sametově hebkého povrchu. Toto broušení navíc zlepšuje schopnost pohlcování či propouštění vlhkosti. Nevýhodou je naopak vyšší náročnost na pravidelnou údržbu. Tyto usně jsou rovněž citlivější na změny barevného odstínu vlivem světelného záření. Jejich povrch rovněž časem dostává přirozenou patinu a na exponovaných místech přechází až do matného lesku.

Semianilinová useň

Semianilinové usně jsou probarvované podobně jako anilinové ponořením do lázně s anilinovou barvou, jejich povrch je ošetřen slabou vrstvou pigmentu, která ho sjednocuje a nenarušuje jejich přírodní vzhled. Useň ale není zcela jednotná po celé své ploše, zachovává si částečně svůj přírodní charakter a na povrchu mohou být viditelné jisté nerovnosti.  Póry nejsou zcela uzavřeny, takže kůže dýchá, je příjemná na dotyk a zvyšuje se příjemný pocit a komfort při sezení. Tyto usně nabízejí kombinaci měkkosti a příjemného omaku jako u anilinových usní s výhodami vyšší ochrany líce díky nanášené povrchové úpravě.

Pigmentová

Pigmentové usně jsou dokončované aplikací pigmentové barvy na její povrch v určité tloušťce, která má krycí účinek a prakticky unifikuje charakter povrchu usní. Pigmentová barva a dokončovací úprava nanášená na povrch usně ovlivňují měkkost a omak, větší nánosy nepříznivě působí na tyto vlastnosti. Naopak ale tato úprava povrchu zvyšuje odolnost usně proti ušpinění. Pigmentové usně jsou nejpoužívanější a pro většinu zákazníků i nejpraktičtější, jelikož jejich údržba je ze všech základních typů nejsnadnější. Rovněž vykazují nejvyšší odolnost proti změnám barevného odstínu vlivem světelného záření nebo proti stírání povrchové úpravy. Naproti tomu schopnost propouštět vlhkost je u tohoto typu usní velmi omezená. Výhodou pigmentovaných usní je jejich vysoká odolnost a snadné ošetřování. To nabízí velice široké použití tohoto typu pro prakticky všechny druhy nábytku, ale naopak poskytují podstatně nižší komfort než usně anilinové, nubuk nebo semianilinové.

 

Přehled pro snadnější orientaci