Výběr matrace bychom neměli podceňovat, trávíme na ni třetinu svého života. Abychom docílili kvalitního spánku, měly by na ni být kladeny ty nejvyšší nároky. Matrace pomáhá k celkovému odpočinku a regeneraci těla. Základem dobrého pocitu a kvality života je plnohodnotný spánek. K tomu potřebujeme matraci, která splňuje 3 základní předpoklady:
1. Ergonomičnost
Správná matrace se musí přizpůsobit křivkám těla a správně ho podepřít a to v jakékoli poloze. Musí při ležení podpořit přirozené esovité prohnutí páteře, jen ve správné klidové poloze se může páteř a zádové svalstvo po celodenní námaze uvolnit.
Jestli tuhou či měkkou matraci poznáte zejména v poloze na zádech. Pokud se do matrace zaboříte, matrace se pod bedry jakoby prověsí a není možné mezi matraci a bedra prostrčit dlaň, je matrace příliš měkká a nedochází ke správné podpoře páteře. K té nedochází, ani pokud je matrace příliš tvrdá a vaše bedra v poloze naznak jakoby levitují ve vzduchu. Správně tuhá matrace musí kopírovat křivku páteře a mezi ní a bedra lze plynule ale s lehkým odporem prostrčit dlaň. Tuhost matrace se volí na základě osobní tělesné hmotnosti. Osoby s vyšší hmotností by měli volit tužší matraci a naopak.
2. Odvod vlhkosti a termoregulační schopnosti
Během osmihodinového spánku vypotíme 0,3 až 0,5 litru tekutin. Naše pohodlí významně ovlivňuje také schopnost matrace vstřebávat vlhkost a regulovat teplo. Tato schopnost je způsobena materiály použitými na jádro i potah matrace. Důležitá je z hygienických důvodů i pratelnost potahu.
3. Rozměr matrace
Trendem dnešní doby je vyšší spaní a zejména pohodlnější vstávání. Výšku spaní v našich postelích ovlivníte také umístěním a typem roštu do kování s nastavitelnou výškou. K optimálnímu pohodlí přispívá i správně zvolená velikost matrace, ta by měla být na délku o 15 až 20 cm delší než výška postavy a dostatečně široká – při skrčení nohou na boku by na každé straně měl být minimálně 15 cm prostor.
Typy matrací
V podstatě existují dva typy matrací – pružinová a pěnová. Je to takový první krok, od kterého se při výběru matrace odrazíte.
Pružinová – do současných pružinových matrací se používají tzv. bonelové pružiny nebo pružiny v taštičkách, kdy má každá pružina svůj samostatný obal. Tuhost matrace ovlivňuje velikost a hustota pružin, síla drátu a tzv. roznášecí vrstva z pěny, která pružiny pokrývá.
Pěnové matrace – jde o skladbu několika vrstev různých pěnových materiálů, aby se docílilo vytvoření ergonomických zón, které ovlivňují správnou podporu páteře. Zóny mohou být také tvořeny drážkami, zářezy a profilováním v pěně.
Moderním materiálem současnosti pro výrobu matrací je paměťová pěna, která vytváří optimální anatomickou podporu a má regenerační účinky. Tento viskoelastický materiál nevytváří tlak na exponovaná místa, ale dokáže se maximálně přizpůsobit každému tvaru lidské postavy. Je odolná vůči roztočům a tak eliminuje alergické reakce.
Polštář
Regenerace páteře může být také ovlivněna výběrem polštáře. Rozhodně se nedoporučuje bez polštáře spát, krční páteř i hlava musí být vhodně podepřena. Nepodceňujte jeho velikost ani materiál.
Jak vybrat ve studiu?
Matraci v každém případě musíte vyzkoušet osobně. Nejlépe tím, že se na ni celým svým tělem položíte a minimálně 10 minut v poloze zůstanete. A to vám v naší prodejně Polstrin bez problému umožníme. Náš sortiment matrací si můžete prohlédnout zde.