Potahové textilie jsou v dnešní době na velmi vysoké úrovni. Jsou dobře čistitelné, příjemné na dotek, mají vysokou otěruvzdornost, odolnost vůči UV záření, apod. I přes všechny tyto vlastnosti, vám nezaručíme, že váš čalouněný nábytek zůstane krásný navěky. Tomu musíte pomoct sami.
Důležitá je prevence. Nové sedací soupravě nemusíte rovnou zajišťovat sterilní prostředí, ale určitá opatrnost je vždy na místě. S běžnými nečistotami v domácnosti, např. skvrnami od jídla by si měly čisticí prostředky na čalouněný nábytek u potahových materiálů opatřených úpravou pro snadnou údržbu poradit. Vždy ale záleží, čím konkrétně byl nábytek ušpiněn, ani ty nejlepší technologie neumí zázraky.
Pravidelnost je zásadní
Velmi důležitou součástí pravidelné údržby je vysávání čalouněného nábytku od prachu a to minimálně jednou za 14 dní. Prach časem usedá nejen na textilii, ale dostává se skrze ni do výplňových materiálů. Pokud si představíte, kolik prachu usedá například na dřevěný nábytek, stejné množství usedá i na čalouněný, jen není tolik vidět. Za několik let užívání, může být v pěnách uvnitř pohovky či křesla opravdu velké množství prachových částic, drobků od jídla, ale také odumřelé buňky lidské kůže, chloupků a vlasů.
Prachová mapa
Pokud budete potřebovat vyčistit lokální skvrnu, pravděpodobně vezmete vlhký hadřík, případně sprej na čištění. Vlhkost natáhne zevnitř prach napovrch a vytvoří tzv. prachovou mapu. Ta ohraničuje čištěné místo. Skvrna sice zmizela, ale mapa zůstává. Zbavíte se jí pouze vyčištěním celé plochy. Ideálně zavolat odbornou službu a nechat si nábytek vyčistit mokrou cestou pomocí speciálního vysavače, který umí vysát právě prach i z vnitřních výplňových materiálů. Nezapomeňte si vždy ověřit, jakou metodou můžete váš potahový materiál čistit, ne každý je vhodný na mokré čištění.
Prachové mapy jsou více zřetelné na hladkých jednobarevných potahových materiálech. Na pravidelné luxování určitě nezapomínejte. Vždy použijte nástavec na čalouněné materiály a nízký výkon.
S čištěním lokálních znečištění na vašem čalouněném nábytku vám poradíme v článku „Bojíte se skvrn“.