Povídali jsme si s paní Simonou o tom, jestli je lepší zařizovat interiér na vlastní pěst nebo si raději ke spolupráci přizvat profesionála. Služeb naší interiérové designérky Daniely Lašútové paní Simona využila již podruhé, pokaždé v jiném rozsahu. Jak probíhala realizace druhého bytu se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Předpokládám, že jste byla s realizací vašeho prvního bytu spokojená, proto jste se opět obrátila na Studio Polstrin a na interiérovou designérku Danielu Lašútovou.
Ano, první byt v Hradci Králové jsme realizovali na klíč a dopadlo to skvěle. Nyní v něm žijeme přes čtyři roky, vše funguje a naprosto nám vyhovuje, neměnili bychom vůbec nic. Navíc máme nyní rodinu, s čímž jsme při zařizování bytu nepočítali, a ten byt funguje skvěle jak pro dva, tak i pro tři. Předchozí zkušenost mě utvrdila v tom, že k sobě potřebuji někoho, kdo se v tomto orientuje víc a umí pracovat s interiéry, s nábytkem, s rozměry. Já mám svoji představu a vizi, mám konkrétní požadavky a potřebuji k sobě někoho, kdo mi je pomůže zrealizovat.
Bavíme se o bytě, který je převážně na každodenní bydlení, nyní se ale nacházíme v bytě na horách v Krkonoších, který má spíše dovolenkový charakter. Požadavky na takový typ bydlení byly asi úplně jiné.
Ano, my tomu říkáme chalupa bez práce na víkendy. Zatím jsme tu nebyli sami, jezdíme sem s rodinou nebo kamarády, hlavní požadavek tedy byly tři plnohodnotné ložnice. Naposledy nás tu bylo celkem čtrnáct včetně dětí.
Dostala Daniela konkrétní zadání, měla jste jasnou představu o tom, jak bude byt vypadat?
Moje zadání bylo „moderní les“. Já jsem chtěla, aby to byl byt na horách, do nějaké lesní podoby, protože tady je všude výhled na lesy, ale aby to nebyla taková klasická roubenka s fošnami na zdi a tak podobně. Na první schůzce jsem jí svou představu nastínila a na druhou již Daniela připravila moodboard, nad kterým jsme se společně naladily na tu správnou notu. Věděla jsem, že chci mít v interiéru zelenou barvu a líbil se mi nápad doplnit ji lehce růžovou. Jinak jsme se držely neutrálních, zemitých a světlých barev.
Mohli jste zasahovat do dispozice bytu?
Kupovali jsme dva byty, které jsme spojili do jednoho, abychom měli velkou obytnou část s velkou sedačkou, do které se pohodlně všichni vejdeme. Byty s takovou plochou se tu vůbec neprodávaly. Řešili jsme tedy nosné zdi, překládali topení a elektroinstalace, na poslední chvíli jsme dokonce rozhodli, že nebudeme mít rovné stropy, ale mohli jsme si dovolit otevřít prostor až ke krovům, což interiéru hodně prospělo a o to více si tu připadáme jako na horské chatě.
Jak dlouho trvala realizace od návrhu až po finální stěhování?
Začali jsme byt řešit ve fázi projektu na papíře, celá anabáze trvala asi tři a půl roku. Nad samotným návrhem jsme se s Danielou scházely zhruba rok, nebylo kam spěchat. Ale rozhodně doporučuji oslovit interiérového designéra včas kvůli elektroinstalaci, je dobré mít představu o umístění elektrospotřebičů, zásuvek a světel. Scházely jsme se jednou za tři až čtyři týdny v ateliéru v Polstrinu nad stolem plným vzorníků látek všech možných druhů, kůží, vzorků dřevin, lamin, kamene a obkladů. Hodně jsme komunikovaly přes maily a WhatsApp. Dvakrát jsme se sešly přímo na stavbě.
Jste ve svých představách striktní, nebo dáte i na zkušené rady odborníka?
Například co se týče rozměrů, tak v tomto ohledu jsem megaloman. S manželem jsme vysocí a chceme mít obrovský ostrůvek a velký stůl. Daniela mě ale dokázala v mnoha ohledech usměrnit a dnes jí musím dát za pravdu. Někde stačilo ubrat třeba 10 cm, abychom pohodlně procházeli do kuchyně a neštvalo nás to.
Jste člověk, který se dokáže rychle rozhodnout?
Já vždycky spíš čekám na to, že si to musí sednout. Někdy to bylo na první dobrou, představíte si kuchyň v béžové a najednou víte, že to zapadá do celkového konceptu, že je to ono. Pak ale jsou věci, kdy váháte nad závěsem tmavě zeleným nebo o tón světlejším a začnete pochybovat. Na to je skvělá slečna Lašútová, když řekne, že světlá zelená by byla hodně výrazná, to ta tmavší bude lepší. U některých rozhodnutí potřebuji popostrčit a v tom mi designér uspoří spoustu času.
Hledáte někde sama inspiraci?
Občas se dívám na Pinterest, občas na Instagram, ale hodně čerpám z vlastní zkušenosti, dívám se kolem sebe. Například stěrky se mi líbily v jednom hotelu, kde jsme byli ubytováni, získala jsem na něj kontakt, a nakonec je tu máme.
Naši zákazníci si často myslí, že my řešíme jenom ty čalouněné kusy jako sedačku, postele, židle. Ale vlastně Daniela tady navrhla i kuchyň, nábytek, doporučila osvětlení, takže řešila kompletní interiér od A do Z.
Přesně tak – kromě koupelen, které jsme řešili přes developera, a také jsme byli limitovaní ve výběru podlahy. S Danielou jsme to vše sladily dohromady a podle mě je výsledek perfektní a hlavně funkční, nic bych tu neměnila.
Co se týče čalouněného nábytku, podle čeho jste se řídila, jaké byly požadavky?
Sedačku jsem chtěla co největší, tady se zase projevilo moje megalomanství. Chtěla jsem, aby se na ni vešlo co nejvíce lidí, aby se na ni dalo případně i pohodlně přespat. V showroomu jsem si vybrala sedací soupravu Neff, líbilo se mi, že se na ní dá pololežet i sedět a líbilo se mi, jak vypadá a že je nízká, že nebude opticky překážet v prostoru. Věděla jsem, že chci světlou látku s uzlíky, později jsem se dozvěděla, že se tomu odborně říká bouclé. Zatím je stále čistá a krásná, vydržela i nápor dětí s ručičkami od čokolády. Postele se dělaly na míru, já jsem chtěla rám z masivu v kombinaci s laminem a polstrované čelo. Daniela vše domyslela do posledních nuancí, například v růžové ložnici je za postelí LED pásek. Když se rozsvítí, vypadá to úžasně. Ložnice vypadají podobně, ale každá je specifická jinými detaily.
Co vás napadne jako první, když se řekne ideální sedací souprava?
Pro mě ideální sedací souprava je sezení pro dva vedle sebe, s nataženýma nohama. Musí mít příjemnou látku na dotek a musí se dobře čistit.
V čem ještě vidíte výhody spolupráce s interiérovým designérem?
Jednak je to úspora vašeho času. Další věcí je rozhodně přehled mezi dodavateli, ať už to jsou kliky, úchytky, lamina, svítidla nebo dekorace. Pro mě bylo zásadní vybírat mezi českými výrobci. No, a samozřejmě vůbec zhmotnění celkové představy v souladu s moderními trendy, které designéři v rámci své profese sledují. Kolikrát stačilo jen naznačit a Daniela to dotáhla do finále. Důležitá je ale osobní rovina, musíte si s tím člověkem sednout, pokud se sladíte hned na začátku, vytvoříte vlastně sehraný tým a doberete se krásného výsledku. V tomto ohledu jsem měla výhodu, že jsme řešily již ten první byt, věděla jsem, že to mezi námi funguje. Jedna z nejdůležitějších věcí ale je, že designér by si měl ohlídat i samotnou realizaci, nejen předat návrh. Daniele záleželo na tom, aby to, co navrhla, bylo i dobře vyrobeno, dodáno a namontováno. To je velká přidaná hodnota spolupráce s designérem. Designér nejenže vše zvizualizuje, ale hlavně předá výkresovou dokumentaci, což ocení zejména truhláři. V tomto bytě jsem si spoustu dílčí realizace řešila sama podle návrhu, pochopila jsem, kolik to dá práce, nervů a energie a dokážu to ocenit. O to více si tohoto bytu vážíme a jsme na něj hrdí.
Více fotografií z realizace najdete zde.