Jsme členy Cechu čalouníků a dekoratérů
Před 18 lety, při založení neziskového společenství Cech čalouníků a dekoratérů, POLSTRIN nechyběl. A zakladatel firmy Karel Pacák byl po dlouhá léta členem sedmičlenné Rady cechu a jedním ze tří cechmistrů. Důstojného aktivního nástupce získala Rada cechu v třetí generaci Pacáků, vnuku Ondrovi. Pro naplňování cílů Cechu čalouníků a dekoratérů, z nichž hlavním je pomáhat svým členům vyrábět ergonomický a kvalitní čalouněný nábytek, je nesmírně důležité získat do vedení cechu mladé lidi.
Čalouněný nábytek je nejdůležitějším vybavením každého interiéru nejen proto, že vytváří prostředí, atmosféru, ale proto, že je v přímém kontaktu s uživatelem a tak má vliv na jeho zdraví. Nábytek, na kterém lidé sedí a leží, je, pokud je správně navržený a zhotovený, prevencí i lékem. A i když dnes máme nádherné materiály a pomocníky ve výborných strojích, bez dobře vyučených čalouníků se čalouněný nábytek nedá vyrábět.
A tak pro získání pozornosti široké veřejnosti a žáků rozhodujících se o možnosti vyučit se řemeslu, se Cech zapojil do Roku řemesel 2016, pořádaného Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR. Po novinových článcích, výstavách a prezentacích přišla na řadu i televize. A tak v 5. dílu Toulek za cechy a řemesly se diváci mohli (a v archivu stále mohou) se podívat do moderní výroby čalounění ve společnosti Polstrin.
Řemeslo má zlaté dno
Smysl naší výroby je založen na tradičním řemesle s maximálním podílem ruční práce. Věříme, že řemeslně zvládnutý výrobek je uměleckým dílem s vysokou přidanou hodnotou. Proto jsme stáli u zrodu Cechu čalouníků a dekoratérů, který zvyšuje prestiž řemeslné práce a snaží se motivovat mladou generaci k zájmu o řemeslo.
Jedním z cílů Cechu je, aby propagoval řemeslo jako takové a podporoval živnostníky. Aby lidé začali zase hledat toho „svého“ mistra čalouníka, truhláře, malíře, kamnáře nebo podlaháře. Trendem dnešní doby je návrat k přírodě a návrat k poctivému. Prvním důkazem je nárůst zájmu o kvalitní potravinářské produkty. Lidé objevili kouzlo malých řezníků, pekařů, zelinářů nebo domácích farem. Již se nabažili rychlokvasných výrobků z globálních řetězců a vracejí se ke kvalitním českým výrobkům. A stejně tak je to i s nábytkem. Do detailu precizně a se srdcem zpracovaný výrobek, který má svoji hodnotu a energii a může se třeba dědit i z generace na generaci, protože je to kus, který stojí za to, si v mezinárodním řetězci málokdy koupíte. Je to právě ten originální kousek, který si pamatujete z dětství, na kterém háčkovala vaše babička. Je to ten kousek, který má svůj životní příběh.