Údržba usní
Useň je přírodním, přirozeně krásným materiálem zvířecího původu se svými typickými znaky jako jsou např. přírodní jizvy a škrábance, pigmentové skvrny, drobné oděrky nebo vrásky. Je to velmi odolný materiál s dlouhou životností. Aby se její krása a přirozený vzhled uchoval co nejdéle je zapotřebí o ní pravidelně pečovat a dodržovat několik doporučených zásad užívání.
- Používejte pouze přípravky určené na ošetřování přírodní nábytkové usně.
- Všechny čistící produkty pro ošetřování usně (kůže) vždy vyzkoušejte na skrytých místech podle návodu, abyste zjistili, jaké změny to vyvolá. Všechny produkty používejte velkoplošně ode švu ke švu, skvrny, které zasahují hlouběji do usně se nepokoušejte odstranit silným třením. Povrch by se tím mohl poškodit.
- Nepokoušejte se nikdy odstraňovat skvrny rozpouštědly (odstraňovač skvrn, terpentýn, benzín atd).
- Useň neošetřujte nikdy nevhodnými produkty, jako krémem na boty, kosmetickými krémy, pastou na parkety.
- Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla. Kožený nábytek neumisťujte do blízkosti tepelných zdrojů (radiátory, krby aj.). Useň může působením těchto vlivů vysychat nebo vyblednout a může dojít k následnému lámání či praskání usně.
- Pozor na tělesný pot, některý bývá výrazně agresivní (např. kyselejší) a působí velmi negativně na přírodní useň.
- Větrejte v obdobích vlhka.
- Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte ihned za pomoci navlhčené utěrky nebo houby. Houbu namočte v destilované vodě a krouživými pohyby jemně, bez většího tlaku, skvrnu otírejte. Poté pečlivě vysušte bavlněnou utěrkou. Přebytečnou tekutinu vysajte papírovým kapesníkem. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, může být skvrna nevratná!
- Velmi častým jevem u kůží je její zabarvení textilním nebo novinovým barvivem. K tomuto poškození dochází více či méně výrazně u všech barev kůže. Především pak u světlého koženého nábytku nebo interiéru automobilu je zabarvení velmi patrné. Ve většině případů je toto způsobeno různými částmi oděvů (jeansové kalhoty, bundy, opasky apod.).
- K sezení používejte pouze místa k tomu určená. Střídavě užívejte všechna sedací místa, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků.
- Optimální klimatické podmínky pro kožený nábytek jsou: vlhkost vzduchu 50 – 75 %, teplota vzduchu 10 – 25° C
- Kompletní čištění a impregnaci sedací soupravy provádějte 2 – 4x za rok (dle intenzity užívání). Zachováte tím měkkost a atraktivní vzhled vaší sedací soupravy.
Hlavní možné příčiny vedoucí k poškození usně světlých barev:
Povrchová úprava usně podléhá přirozenému stárnutí. Níže je seznam pravděpodobných situací, které mohou způsobovat poškození povrchové úpravy:
- Chraňte kožený výrobek před kontaktem s vlhkým oblečením, nepokládejte na useň noviny a časopisy.
- Povrchové ošetření usně čisticími prostředky užívanými běžně v domácnosti může způsobit změnu barvy a poškození usně.
- Rychlý pokles jakosti a nečekané blednutí barvy (žloutnutí) může být způsobeno dlouhodobým a přímým vystavením usně slunečnímu svitu a teplu během přepravy, uskladnění a používání. Doporučuje se uchovávat useň při teplotách mezi 10 – 25°C, při vlhkosti mezi 50% – 75%, nevystavovat přímému slunečnímu svitu a jakémukoliv jinému zdroji tepla.
- Nežádoucí reakce materiálů způsobené jejich kontaktem s dalšími komponenty. Je doporučováno zkontrolovat vždy místo dlouhodobého a přímého kontaktu mezi různými materiály, aby nedošlo k nežádoucímu vzájemnému působení mezi těmito komponenty (např. barva z tiskovin, nestálobarevných polštářů a dekorativních textilií apod.)